GYIK

1. Kinek ajánlják a mediációt?
Annak, akinek van egy régóta húzódó, megoldatlan konfliktusa, és szeretné, ha sikerülne megegyezni. A mediáció önkéntes mindkét fél számára, ezért fontos, hogy mindketten elhatározzák, hogy részt vesznek az ülésen.


2. Mi történik, ha csak az egyik fél szeretné?
A mediátor segít abban, hogy tájékoztatja a másik felet a mediáció lényegéről, előnyeiről, felkínálva a megoldáshoz vezető utat.


3. Mennyi ideig tart?
Egy mediációs ülés általában 3 órát vesz igénybe. Amennyiben nem sikerül megállapodni, lehetőség van egy következő alkalom megtartására is.


4. Mennyibe kerül?
Általában óránként 10-15 ezer forint +ÁFA, ez függ az időponttól és a probléma természetétől is. Megegyezés kérdése.


5. Minden problémát meg lehet oldani mediáció segítségével?
Az kizáró ok, ha valaki az adott pillanatban pszichiátriai kezelésen alatt áll, és az is, ha a konfliktusban álló felek közül az egyikük feloldhatatlan hatalmi fölénnyel bír (börtönőr - fogvatartott).


6. Biztos, hogy sikerül megegyezni?
A mediátor a folyamatért vállal felelősséget, a megegyezés a feleken múlik. A statisztikák szerint viszont a mediációk 80 %-a megegyezéssel végződik.


7. Mit jelent a megállapodás?
Csak olyan megállapodás születhet, amellyel mindkét fél elégedett. Ez mindig írásban készül, és aláírják a felek és a mediátor is. Ezt elfogadják a bíróságok és a gyámhatóság is.

8. Mikor jó egy megállapodás?
- Végrehajtható
- Tömör, ugyanakkor részletes és pontos
- Garanciákat tartalmaz
- Mindkét fél szükségleteit és érdekeit megjeleníti
- Teljes egyetértés mellett jön létre
 A felek aláírásukkal vállalják, hogy a megállapodás minden pontját betartják.


9. Mit jelent a titoktartás?
A mediátor teljes körű titoktartást fogad, ami írásban is rögzítésre kerül. Ez azt jelenti, hogy a mediátor soha nem hívható be tanúskodni, nem válaszolhat az ügyvédek kérdésére sem, amennyiben később mégis bíróság elé kerül a probléma. Ami az ülésen elhangzik, az nem adható tovább.   


10. Néhány példa arra, amikor mindenképp szükséges lenne mediátor bevonása:
- válás
- vagyonmegosztás
- gyermekelhelyezés
- láthatás, kapcsolattartás
- jóvátételi megállapodás (például egy közúti baleset után)
Amennyiben a feleknek sikerül megegyezésre jutniuk, arról hivatalos dokumentum készül, amit elfogad mind a bíróság, mind pedig a gyámhatóság, tehát nincs szükség további tárgyalásokra.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése